Aktualno

Održan prvi kongres pod nazivom ‘Dani duhovne baštine marijanskih svetišta – Sinj 2022.’

May be an image of 9 people and people standing

Prvi kongres duhovne baštine marijanskih svetišta održavao se od petka 17. lipnja do nedjelje 19. lipnja, u prostorima samog Svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske i u povijesnom objektu Alkarski dvori.

May be an image of 7 people, people sitting, people standing and indoor

Pored kongresnog dijela s izlaganjima, za sve sudionike organiziran je obilazak grada Sinja uz turističko vođenje Ivana Vulete, koncert Gradskog zbora Brodosplit, te izlet vrličkim krajem uz sat povijesti Miroslava Katića uz crkvu sv.Spasa.

May be an image of 9 people and people standing

Organizator ovog, za turizam i očuvanje sakralne baštine iznimno vrijednog susreta, bila je Turistička zajednica grada Sinja, uz potporu i suradnju Svetišta Gospe Sinjske te Kršćanskog poslovnog kluba iz Zagreba.

May be an image of 6 people, flower and indoor
No photo description available.

Na kongresu su sudjelovali predstavnici hrvatskih marijanskih svetišta, ali također i predstavnici marijanskih svetišta hrvatskog naroda iz  Bosne i Hercegovine te Crne Gore. Nakon uvodne molitve domaćina fra Ante Čove, gvardijanai upravitelja Svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske, uslijedili su pozdravni govori Mira Bulja, gradonačelnika Grada Sinja, Stipe Čogelje, dožupana Splitsko-dalmatinske županije i Gordane Nakić, ministrice znanosti, prosvjete, kulture i sporta Hercegbosanske županije.

May be an image of 11 people, people sitting and people standing

Na prvom kongresu izlagali su: domaćin fra Ante Čovo, gvardijan i upravitelj Svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske, vlč. Domagoj Matošević, rektor Nacionalnog svetišta Majke Božje Bistričke, fra Krunoslav Kocijan, gvardijan i čuvar Gospina svetišta na Trsatu, monsinjor Antun Sente mlađi, rektor Nacionalnog svetišta sv. Josipa u Karlovcu, vlč. Ivan Ereiz, upravitelj Svetišta Gospe Voćinske – Voćin, vlč. Ivo Čorić, upravitelj Svetišta Gospe od Milosti iz Boke Kotorske (Crna Gora), don Jerko Vuleta, – upravitelj Svetišta Gospe od Zečeva – Nin te  Mario Matijević , koji je predstavljao Prasvetište Gospe od Otoka iz Solina. O povezivanju marijanskih svetišta i radu Hrvatskog mariološkog instituta govorio je fra Hrvatin Gabrijel Jurišić, urednik Zbornika Kačić. Svi izlagači zaključili su kako se ne boje za budućnost Marijinih svetišta jer se Gospina ljepota i ljubav nikada ne zaboravljaju, a njena pomoć i zaštita ostaje utkana u srcima hodočasnika. Tako su i za vrijeme covid pandemije i u vrijeme potresa mnogi ljudi, rado i s velikom vjerom, dolazili u navedena svetišta i tražili zagovor Nebeske Majke.

May be an image of 16 people, people standing and indoor

Fra Zdravko Tuba, gvardijan i župnik Župe Uznesenja BDM u Molvama te nacionalni duhovni asistent Vojske Bezgrešne, pored predstavljanja svoje župe, naglasio je kako je za razvoj vjerskog turizma u sklopu svetišta potrebno razvijati neophodnu prateću infrastrukturu.

May be an image of 1 person, standing, monument and outdoors
May be an image of 13 people, people standing and outdoors
May be an image of 7 people, people standing and indoor
May be an image of 2 people and people standing
May be an image of 10 people, people standing and indoor

Uz predstavnike i upravitelje marijanskih svetišta, na kongresu su sudjelovali i predstavnici turističkih zajednica. Tako su se sudionicima kroz prezentacije i okrugle stolove obratili: Joško Stella, direktor Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije, Matea Dorčić, pročelnica Ureda za turizam i pomorstvo Splitsko dalmatinske županije, Rujana Bušić Srpak, direktorica Turističke zajednice Vukovarsko-srijemske županije, Jelena Stupalo, direktorica TZG Solina, Marija Dejanović, direktorica TZG Nina i Morena Smoljan Makragić, direktorica TZG Vodnjana. Svoja iskustva oko organizacije hodočašća iznijeli su predstavnici bratovština i hodočasnika: fra Domagoj Runje, koji organizira jednom mjesečno hod Stazom Gospi Sinjskoj zajedno s fra Božom Vuletom, Krešimir i Jelena Čeko iz Marjanskog zavjeta za Domovinu i Marija Pražen iz Putevi sv. Jakova- Camino Hrvatska.

O sakralnoj baštini govorili su Miroslav Katić, ravnatelj Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika, Ante Jurčević, ravnatelj Arheološkog muzeja Split, te Lino Ursić, iz Ureda za turizam i pomorstvo Splitsko dalmatinske županije.

May be an image of 9 people, people standing and outdoors

U radu kongresa sudjelovali su i  vlč. Tomislav Korov, iz Đakovačko-osječke nadbiskupije koji je doktorirao na temu „Model strateškog upravljanja destinacijom vjerskog turizma“, vlč. Anđelko Katanec, povjerenik za pastoral migranata i turista Zagrebačke nadbiskupije.

May be an image of 13 people, people standing and indoor
May be an image of 10 people, monument and outdoors
May be an image of 16 people, people standing and outdoors
May be an image of 7 people, people standing and outdoors
May be an image of 5 people, people standing and outdoors

Fotografije autor Ante Žižić