Aktualno

70 GODINA FIJETA U Esplanadi održana 14. dodjela nagrada „Marko Polo“ za najbolje putopise i doprinos turističkom novinarstvu

14. dodjela nagrada „Marko Polo“ za najbolje međunarodne i domaće putopise, doprinos turističkom novinarstvu i zahvala svim partnerima i sponzorima koji su svih ovih 13 godina podržavali ovu manifestaciju, održana je 2. prosinca u hotelu Esplanadi u Zagrebu.

Ovom prigodom proslavljeno je 70 godine Fijeta, 60 godina Sekcije turističkih novinara i 19 godina Udruženja Fijet Hrvatska.

Odluke o najboljima u 2024. godini donio je ocjenjivački odbor u sastavu: Ante Gavranović, predsjednik, Željko Žutelija, zamjenik i članovi Marija Barić, Jadranka Rilović i Branko Uvodić donio je slijedeće odluke:

POSEBNA PRIZNANJA MARKO POLO

MARIJA CRNJAK, JUTARNJI LIST„  Za izniman doprinos turističkom novinarstvu“

Dugogodišnja uspješna i afirmirana novinarka Jutarnjeg lista, prije toga radila je u poslovnom časopisu LIDER, Poslovnom dnevniku i Novom listu. Njezini napisi o gospodarskim temama, napose o turizmu, odlikuju se jasnoćom i pouzdanim podacima kojima ilustrira našu turističku pozornicu. Ne libi se prikazati i drugu, manje uspješnu stranu turizma upravo u želji da se nađu bolja zakonska rješenja, unaprijedi komunalna infrastruktura ili upozori na neke neiskorištene potencijale koji se još uvijek kriju u turizmu i pojedinim destinacijama. Posebno je zapažen njen napis VELIKI REZIME SEZONE – Hrvatska se ne smije pozicionirati kao jeftina turistička destinacija.

NIKOLA  BARAKA, CROATIAN TRAVEL FESTIVAL ŠIBENIK  „Za izniman doprinos promicanju turističkih putopisa s inspirativnim pričama o putovanjima putopisaca, putnika i ljudima kojima su dio njihovih karijera i života“

HRVATSKI KLUB PUTNIKA ili Croatian Travel Festival je Festival putnika, putopisaca, avanturista, kojeg je pokrenuo Nikola baraka 2012.godine. Već 13 godina pričom, fotografijom i videom svijetom se putuje iz srca Šibenika. Nikola Baraka, osnivač i vlasnik Hrvatskog kluba putnika  okuplja najpoznatije inozemne i domaće putopisce, sve zaljubljenike u putovanja te ih vodi na avanture života diljem svijeta. Kroz jedinstveni koncept festivala uspio je iz godine u godinu rasti i postati prepoznatljiv kao mjesto susreta putnika i putopisaca s publikom koja slušajući njihove priče te gledajući fotografije i video materijale upoznaje svijet. Festival je pokazao uspješnu festivalsku formulu koja uključuje i edukaciju kroz predavanja, radionice i zabavu, na jednoj od najljepših lokacija Šibenika, ispred katedrale Svetog Jakova, te na tvrđavama. Veliki uspjeh, ali i velika promocija za destinaciju Šibenik i Hrvatsku.

FESTIVAL  PUSTOLOVA „MATE SVJETSKI, VRGORAC „Za godišnji susret putnika svjetskih razmjera, putopisaca, pustolova, avanturista i svih zaljubljenika u putovanja“

Festival pustolova “Mate Svjetski”, godišnji je susret putnika svjetskih razmjera, putopisaca, pustolova, avanturista i svih zaljubljenika u putovanja. Ove godine je u Vrgorcu obilježeno 10 godina festivala koji donosi dašak svjetskih putovanja. Povodom obilježavanja velikog 10 rođendana ovogodišnjeg festivala, otvorena je izložba “Blago Mate Svjetskog”na kojoj je izložena putnička knjiga kao i ostale stvari koje je Mate Šimunović vratio sa svog putovanja. Domaćini festivala su Centar za kulturu i baštinu Grada Vrgorca te poznati Vrgorčanin Stipe Božić .Uzbudljiv program Festivala pustolova uveličali su i naši članovi Šime Strikoman s predavanjem “Putovanje Milenijskim svijetom, zatim Jurica Galić-Juka s predavanjem “Svijet kroz moj objektiv” (najbolje fotoreporterske priče u zadnjih deset godina putovanja),

JERKO  SLADOLJEV „Za izniman doprinos promociji i razvoju kamping turizma“

Za izniman doprinos kamping turizma kojem je posvetio knjige „Kampiranje i naturizam u Hrvatskoj: Povijest jedne profesije“, „Naturistički kampovi i naselja“ i „50 godina u kamping turizmu“ u kojima je kroz vlastito iskustvo, povijest, koncepciju i razvoj ostavio duboki trag i veliki osobni doprinos ovom izuzetno važnom segmentu hrvatskog turizma. Jerko Sladoljev pripada plejadi “turističkih velikana” u Istri. Njemu pripadaju najveće zasluge za razvoj kampinga, a posebno naturizma, od 1971 godine do danas. Pionir je istarskog turizma, dobitnik najvećeg nacionalnog priznanja u turizmu – nagrade za životno djelo “Anton Štifanić” i dugogodišnji član Europske kamping federacije.

LOVINAČKI TURISTIČKI  FORUM „Za organizaciju koncerta Oxygene na Tulovim gredama na Majstorskoj cesti, jedinstvenog glazbenog događaja na jednom od najfascinantnijih hrvatskih povijesnih, prirodnih i kulturnih rariteta

Lovinački Turistički Forum je neprofitna udruga osnovana 2019. godine u Lovincu s ciljem da lovinački kraj promovira, organizira i oživi kao turističku destinaciju. Nagrada se dodjeljuje za organizaciju  koncerta : Oxygene na Tulovim gredama na Majstorskoj cesti. Ančica Jurković, organizatorica je jedinstvenog glazbenog događanja na koje je došlo preko 550 slušatelja. Okosnica spektakla temeljila se na multimedijalnom muzičkom projektu Oxygene, a akustični dio podržan je vizualnim efektima u pozadini osvjetljenih Tulovih greda na Majstorskoj cesti tako da je ovaj jedinstveni koncert u prirodi bio svojevrsni doživljaj. Tulove Grede i Majstorska cesta, zaboravljeno graditeljsko čudo iz 19. stoljeća, čine jedan od najfascinantnijih hrvatskih povijesnih, prirodnih i kulturnih rariteta.

JASMINA  MRKONJA „Za iznimnu medijsku komunikaciju u promociji  Rastoka jednog od najljepših svjetskih sela, proglašenog u 2023.godini

Na Glavnoj skupštini Svjetske turističke organizacije Ujedinjenih naroda, UNWTO, Slunj, grad u Karlovačkoj županiji, proglašen je jednim od najboljih turističkih sela na svijetu, u jakoj konkurenciji 60 zemalja, i 260 prijava. Odluka UNWTO-a je donijeta nakon opsežnog ocjenjivanja kroz devet vrlo detaljno razrađenih kriterija; kulturni i prirodni resursi, promicanje i očuvanje kulturnih dobara, gospodarska održivost, upravljanje, okolišna održivost, društvena održivost, infrastruktura i povezanost, turistički potencijal i razvoj te zdravlje i sigurnost! Slunj, sa svojim Rastokama i mlinicama, Koranom i Slunjčicom, s prekrasnom i očuvanom prirodnom i povijesnom baštinom, sa mnoštvom zanimljivih sadržaja i događanja, ove je godine pobijedio svjetsku konkurenciju! Priznanje su, kažu u Gradu Slunju, prepoznali kao izuzetno značajno za grad jer pruža globalnu vidljivost i priliku za daljnji razvoj Velike zasluge za ovu prestižnu nagradu pripadaju direktorici Turističke zajednice grada Slunja Jasmina Mrkonja.  Ovo priznanje vidimo kao alat u medijskom povezivanju i podizanju vidljivosti i jačanju pozicije Rastoka i  Slunja  na turističkoj karti svijeta, pri ćemu su pokazali iznimnu medijsku komunikaciju u promociji.

FESTIVAL DALMATINSKIH KLAPA OMIŠ  „ Za osobite zasluge u promicanju, očuvanju, popularizaciji i razvoje glazbene kulture klapskih pjesama u Hrvatskoj

Festival dalmatinskih klapa u Omišu, nastao 1967.godine,  najugledniji je hrvatski klapski festival te jedan od najvažnijih godišnjih glazbenih događaja u Dalmaciji, ali i općenito u hrvatskoj glazbi. Svojim značajem i višedesetljetnom tradicijom utjecao je na razvoj i popularizaciju klapskoga pjevanja izvan granica Dalmacije, a vremenom i Hrvatske te se prometnuo u jedan od najprepoznatljivijih hrvatskih kulturnih događaja. Tijekom više od 45 godina Festivala dalmatinskih klapa u Omišu omiškom pozornicom prošlo je više od 4000 pjevača te nastupilo oko 470 klapa.

DAGMAR MENEGHELLO   „Za uspješno povezivanje i promociju kulture i turizma“ 

Zahvaljujući bivšoj novinarki i pasioniranoj kolekcionarki Dagmar MENEGHELLO danas je Palmižana  mjesto održavanja recentnih izložaba hrvatskih umjetnika. Život je posvetila tome da Palmižanu pretvori u mediteransku oazu kulture. Na Palmižani je tako stvorena impozantna umjetnička zbirka u kojoj su djela Ferdinanda Kulmera, Ive Šebalja, Nives Kavurić Kurtović, Vaska Lipovca, Đure Sedera, Borisa Bućana, Bojana Šumonje, Alane Kajfeži, kipara Belizara Bahorić i Raoula Goldonija te mnogih drugih umjetnika. U kolekciji ima više od 3000 radova. Kolekcionarka umjetnina i vlasnica turističkog raja u uvali Palmižana odnedavno ponovno živi u Zagrebu, iz kojeg se odselila prije gotovo šest desetljeća. Prvi put je otvorila vrata svog privremenog doma na Tuškancu, u kojem se okružila umjetninama iz bogate zbirke – s djelima skupljenim tijekom gotovo 60 godina života u uvali Palmižana. Iako je u mirovini, ne miruje što potvrđuje organizacijom izložbi svojih eksponata u mjestima po Hrvatskoj i inozemstvu. Dagmar Meneghello je osnovala i zakladu koja nosi njeno ime.

NAGRADE  „PLAKETA S LIKOM  MARKA  POLA“ za  najbolje domaće  reportaže  i putopise objavljene u 2023/2024

PHILIP  NICOLAIDES „ Za serijal reportaža objavljenih o Zagrebu“  (For the best stories about Zagreb a host city of  Marco Polo Event)   

Dugogodišnji je Ciparski novinar, Predsjednik Fijet Cipar, te  član mnogih profesionalnih turističkih organizacija Cipra. Sudjelujući  na  godišnjim  Fijet-ovim događajima i aktivnosti, svojim reportažama potiče čitatelje  na Cipru na putovanja, i mogućnosti upoznavanja  drugih zemalja. U 2023.godini, na Međunarodnom Festivalu turizma i turističkog filma u  Solinu nagrađen je Poveljom „Antonio Conte“ za izvanredan doprinos turističkom novinarstvu.Nakon Solina,  boravio  je  u Zagrebu kojeg nije poznavao, ali kako je napisao, otkrio ga je kao prekrasan grad s bogatom poviješću i kulturom, koji odiše  svojom ljepotom i šarmom,te  nudi nešto za svakoga – od veličanstvenih povijesnih spomenika znamenitosti, do modernih atrakcija, objavivši 9 reportaža.

MIRO  GAVRAN   „Za izniman doprinos u  promicanju hrvatske kulture i književnosti u svijetu, kao najprevođeniji i  najizvođeniji  hrvatski dramski pisac

Hrvatski je dramatičar, romanopisac, pripovjedač, pisac za mlade i redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Najizvođeniji je hrvatski dramski pisac. Djela su mu prevedena na 42 jezika. Njegove knjige imale su više od 250 izdanja u Hrvatskoj i inozemstvu. Po njegovim dramama i komedijama nastalo je više od 400 kazališnih premijera diljem svijeta, a vidjelo ih je više od četiri milijuna ljudi. Jedini je živući dramatičar u Europi koji ima kazališni festival njemu posvećen, izvan zemlje rođenja, na kojem se igraju isključivo predstave nastale po njegovim tekstovima, a koji od djeluje pod nazivom GavranFest. Predsjednik je Matice hrvatske i svojim djelovanjem mnogo je pridonio afirmaciji hrvatske kulture, a s time povezano i hrvatskom turizmu.

FRANO  HERENDIJA   „  Za časopis In Love with Konavle  u kojem se obrađuju priče o kulturnom i povijesnom nasljeđu Konavala, običajima i tradiciji, prošlosti i sadašnjosti“

FRANJO HERENDIJA, direktor TZ općine Konavle, urednik je dvojezičnog časopisa VOLIM KONAVLE čiji je izdavač Turistička zajednica općine Konavle. Časopis je u travnju 2024 proslavio prvu, vrlo uspješnu obljetnicu .Časopis Volim Konavle nudi nove priče ne samo o povijesti, kulturi i tradiciji već i o vrijednim obljetnicama i osobama koje obilježavaju sadašnjost Konavala.Prema iznimno visokim standardima, obrađuje brojne zanimljive teme koje će pobuditi pozornost i osvježiti sjećanja na neke osobe na čije su nasljeđe Konavljani i danas ponosni, ali i na neke suvremenike koji na razne načine obilježavaju sadašnje vrijeme. Časopis otkriva Konavle, mjesto gdje tradicija ne sreće trendove, nego trendovi žive s tradicijom, proces stvaranja gotovo obiteljskih odnosa gostima.

MAJA ZLOKIĆ  „Za turističke  priče i reportaže iz skrivenih i autentičnih destinacija s tradicijskim događajima, objavljene u magazinu Croatia Hot Spots

Nacionalni je dvojezični turistički portal Croatian Hotspots, koji uređuje Maja ZLOKIĆ, u kojem  čitatelje očekuje obilje kvalitetnih tema vezanih za cjelokupni hrvatski turizam i promociju hrvatskih destinacija, uključujući i popratne sadržaje vezane uz turizam (gastro Hrvatska, zeleni turizam, golf, zdravstveni turizam, tradicijski proizvodi i obrti, branding destinacija, intervjui, nagradne igre informacije kamo i gdje putovati po Hrvatskoj). Nagrada se dodjeljuje za seriju reportaža o životu na otocima i zaleđu Srednje Dalmacije-. Posebno su zapažene reportaže o Braču (BRAČKA JESEN ZAČINJENA RIJEČJU TURISTIČKE STRUKE), Hvaru, Pagu, Sinju, Splitu (Štorije o’ spize: Dobra hrana “začinjena” tradicijom i običajima Splita), Makarskom primorju (TOPIĆI I BAST Šarmantne zaseoke na padinama Biokova vrijedi posjetiti ove jeseni) i mnoge druge.

RADE  POPADIĆ  „ Za projekt autentičnih priča   Pečat od vrimena kojim  na osebujan način prikazuje život u Dalmatinskoj zagori, objavljenih na Video portalu Dalmacija Danas

Dalmacija Danas je novi regionalni portal u kojem su zastupljeni Split, ostali obalni gradovi, Zagora i otoci, kojeg je  je pokrenuo Rade Popadić ,pravnik, dugogodišnji novinar i urednik, zaljubljenik u meteorologiju i klapski grdelin iz Žrnovnice, odnedavno urednik portala Dalmacija New, sa svojom ekipom novinara, foto-reportera i suradnika. Novi dalmatinski portal stavlja naglasak na pozitivne priče iz života“običnih” ljudi, pri čemu ne zaboravlja na najvažniju stvar u Dalmaciji – njeno gospodarstvo. Rade POPOVIĆ pokrenuo je projekt „Pečat od vrimena“ koji na osebujan način, kroz video filmove, prikazuje život u Dalmatinskoj zagori. Nagrada mu je dodijeljena za priče iz Kučića kraj Omiša, Ravnim kotarima, Žrnovici i Srijanima. Priče su to pune života, iskustva i žala za nedovoljno iskorištenim potencijalama jer upravo autentičnost postaje sve više naša turistička prednost.

MIRJAM JUKIĆ „Za serijal autentičnih priča iz Hrvatske, posebno kontinentalne, objavljene na portalu Turističke priče/ HRTurizam

Portal TurističkePriče.hr je novi turistički lifestyle portal za promociju turističkih destinacija i Hrvatske kao turističke destinacije. Ističe se blogovima (Kulturno-povijesni identitet kao temelj za storytelling i promociju receptivne turističke destinacije; Trogir i Split – malo i velo misto, dva bisera Jadrana; Neobični i drugačiji – muzeji Zagreba s neuobičajenim postavima; Ozalj – sačuvani biser u niski frankopanskih posjeda; Renesansa rakije; Martinje – blagdan kada mošt postaje vino i mnoge druge). Mirjam JUKIĆ ima preko 20 godina radnog iskustva u medijima – novinar, radijski i televizijski voditelj, event manager, PR-ovac. Sa suprugom vodi dva portala HrTurizam i Turističke priče.

SENKA  VLAHOVIĆ „ Za reportažu Osijek romantičan, opušten i samozatajni grad na Dravi, objavljenu  na web stranici Putovanja HR

Portal se bavi kreiranjem priča i doživljaja inspiriranih Omišem. Posebnu pozornost Portal posvećuje zaštiti i interpretaciji povijesnih atrakcija i lokaliteta u povijesnim gradovima s ciljem prezentiranja povijesnih gradova Hrvatske i inozemstva iz različitih povijesnih razdoblja s naglaskom na destinacijski management, odnosno kreativnu i interpretativnu prezentaciju povijesnih lokaliteta. Senka Vlahović ističe kako joj je želja „pomoći radoznalim pustolovima otkriti tajne Hrvatske“. Pritom dijeli osobna iskustva s putovanja po svojoj domovini kao kulturna avanturistica i tzv. ‘soft’ pustolovna putnica. Sklona je istraživanju mjesta izvan utabanih staza.

Cilj joj je osvijestiti koliko je važno naslijeđe, okoliš, kvaliteta iskustva i međusobni odnosi. Sve te vrijednosti prenijela je u reportaži o Osijeku, romantičnom,opuštenom i samozatajnom gradu.

MARKO POLO / GRAND PRIX

BOŽO SKOKO I ZVONIMIR FRKA PETEŠIĆ  „ Za knjigu  Hrvatska u 30 priča koja govori o hrvatskom identitetu, načinu života, posebnostima, sličnostima i razlikama s drugim europskim narodima, prezentirajući sve najbolje što Hrvatska ima i nudi“

Doznat će i zašto Hrvati toliko vremena provode ispijajući kavu, zbog čega su Šveđani nekada plašili malu djecu Hrvatima, zašto su Hrvati europski rekorderi u doniranju organa, a ipak teško podnose tuđi uspjeh, zašto je Hrvatska bila jedna od prvih kršćanskih zemalja koja je priznala islam kao tradicionalnu religiju, koja je Hrvatica bila muza velikog Pabla Picassa; čime su Hrvati oduševili francuskog kralja Luja XIV. i zašto bi američki ribari i vinogradari trebali biti zahvalni Hrvatima.

Prof.dr.sc. Božo Skoko bivši je novinar i urednik Hrvatske radiotelevizije. Redoviti je profesor strateškog komuniciranja na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i gostujući profesor javne diplomacije na veleučilištu Edward Bernays te publicist i komunikacijski stručnjak. Suutemeljitelj je Millenium promocije (MPR), jedne od vodećih i najstarijih agencija za komunikacijski menadžment u Hrvatskoj. Autor je osam knjiga.

Zvonimir Frka-Petešić dugogodišnji je hrvatski diplomat i veleposlanik, koji od 2017. obnaša dužnost predstojnika Ureda predsjednika Vlade.Bio je voditelj Službe za javnu diplomaciju u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova. Uredio je niz izdanja o Hrvatskoj i njezinu europskom putu, uključujući Hrvatska, zemlja i ljudi. Priredio je mnogobrojne međunarodne izložbe i manifestacije posvećene hrvatskoj kulturnoj i prirodnoj baštini te je autor više od stotinu geopolitičkih zemljovida o ratu u Hrvatskoj i BiH, objavljenih u stručnoj literaturi i francuskim  medijima.

MAJA ZAGORIČNIK I IZTOK ŠKOFIĆ   „Za TV film o Tunisu, zemlji domaćinu kongresa Fijeta u 2023.godini.

Od početka dodjele nagrada, glavna nagrada Marko Polo Grand Prix uručuje se inozemnom novinaru za najbolju reportažu iz zemlje domaćina prethodno održanog kongresa Fijeta. Maja Zagoričnik i Iztok Škofić dobivaju ovo prestižno priznanje za prekrasan i upečatljiv TV film o  ljepotama,povijesti, kulturi Tunisa, domaćina  kongresa Fijeta u 2023.godini. Dugogodišnji su turistički novinari, članovi Udruženja turističkih novinara Slovenije, a  2020.godine ponovo su pokrenuli  Nacionalno udruženje Fijet Slovenija.  Predsjednica Udruženja je  Maja Zagoričnik. Prisutni su na svim Fijet međunarodnim događajima, odakle kroz TV reportaže prenose  priče o zemljama domaćinima i aktivnostima Fijeta. Film je prikazan na TV Gorenjska i YouTube kanalu i  Fijet YouTube kanalu.TV Gorenjska, Kranj  je TV koja  već 25 godina  ima ulogu  važne regionalne  TV, s prioritetom programa iz kulture,umjetnosti, edukacije,  turizma  i sporta, surađujući   s svim regionalnim TV u Sloveniji i mnogim međunarodnim  televizijskim kućama, kao i na internet platformi GTV I. 

FIJET TOLERANCE  – nagrada koju je Fijet ustanovio 2020 godine  za život u toleranciji i međusobnom razumijevanju različitosti, što je  i njegova misija

SANDRA  PAOVIĆ „Za iznimno promicanje tolerancije i razumijevanje različitosti kroz sport“

Sandrina životna priča daleko nadmašuje granice sporta i kapilarno se širi u sve pore života. Sport joj je pomogao u oblikovanju, ali vjerujem da bi i bez njega, u svemu čime bi se bavila, bazično bila ista »lavica« koja život smatra upornom i beskompromisnom borbom za ostvarenje zadanih ciljeva. Nešto više od četiri godine nakon nesreće, 2013. godine, Sandra Paović započela je svoj nevjerojatan novi sportski put u Hrvatskoj. i postala paraolimpijska pobjednica iz Rija 2016. godine. Upravo taj put od životnog ponora do vrha svijeta u knjigu “Rođena da pobjeđuje” prenio je 2017. hrvatski novinar i publicist Željko Žutelija. 2024. godine Žutelija i Sandra Paović završili su i drugu knjigu o toj iznimnoj sportašici. Promocija knjige knjige “Volim život” zapravo je nadogradnja prve, a razlog je Sandrin posve novi životni ciklus. Najviše voli govoriti mladima, djeci, mladim sportašima. Za Sandru kažu da je naša heroina, imala je snage vratiti se nakon takve nesreće, ona je primjer za svim ljudima na svijetu, ne samo u Hrvatskoj. I kao što je rekla: „Volim život. Smatram da se za život vrijedi boriti posljednjim atomima snage. Čak i tada kad te smatraju izgubljenim ili otpisanim. Treba nastojati biti najbolja.

ZADARSKI FESTIVAL TOLERANCIJE „Za promicanje međukulturnog dijaloga i razumijevanja različitosti kroz filmove,izložbe i različite edukativne sadržaje“.

18. Festival tolerancije, u Zadru, sastavljen je od dugometražnih i kratkometražnih filmova, nagrađivanih i prikazanih na prestižnim svjetskim filmskim festivalima, a koji već 18. godinu promiče međukulturalni dijalog, kroz filmove, izložbe i različite edukativne sadržaje te potiče razvoj lokalne zajednice kroz prizmu ljudskih prava. Upravo su pitanja koje aktualizira Festival dio naše svakodnevice, a osobito držim važnim da se ova tematika aktualizira kod zadarske djece i mladih. Podsjećamo na  velikog zadarskog prijatelja, pokojnog Branka Lustiga…Dovoljno je tek ponoviti njegovu misao kako putem ovog festivala gradimo spomenik toleranciji, educiramo o nužnosti razumijevanja različitog, govorimo o ljubavi i zalažemo se za bolje sutra!”, kao što je istaknuo gradonačelnik Zadra.

Novinari koji su trajno obilježili turističko novinarstvo u Hrvatskoj i svijetu, ulogu  Fijeta i promociji i razvoju turističkih reportaža, doajeni turističkog novinarstva:

ANTE  GAVRANOVIĆ „Za doajena turističkog novinarstva i osnivača Fijet Hrvatska, pokrenutog u bivšoj državi“

Legenda hrvatskog novinarstva, ugledni novinar, urednik, publicist. Obnašatelj je mnogih profesionalnih funkcija. Doajen turističkog novinarstva u Hrvatskoj. Ante Gavranović jedan je od osnivača FIJET-a Hrvatske u ex YU. Dugogodišnji je predsjednik Povjerenstva za dodjelu nagrada i priznanja FIJET HR “MARKO POLO”.Dobitnik dosadašnjih Nagrada Fijeta: Grand Prix i  MP Plakete.

TINA ETEROVIĆ  ČUBRILO „ Za ključni doprinos razvoju turističkog novinarstva  i afirmaciji Fijeta u promicanju destinacija i izvrsnosti u medijima, kulturi i turizmu“

Tina Čubrilo jedna od najdugovječnijih turističkih novinara. Godinama je vodila emisiju o turizmu na drugom programu Radio Zagreba. Posebne zasluge ima što je 1994. ponovno oživjela CroFIJET kojem je na čelu punih dvadeset godina. Izrazito angažirana u aktivnostima FIJET-a osnažila je ulogu Hrvatske u toj međunarodnoj organizaciji koja nastoji proširiti horizonte turizma i turističkog novinarstva. Tina već godinama obnaša dužnost potpredsjednice FIJET-a.

Kad je riječ o CroFIJET-u Tina je pokrenula niz aktivnosti trajnijeg značenja. Tako je inicirala obilježavanje Svjetskog dana turizma, nagradu MARKO POLO, održavanje Kongresa FIJET-a u Hrvatskoj te dodjelu ZLATNE JABUKE Dubrovniku, Rovinju, Vukovaru/Vučedolu, Nacionalnom parku Krka i Međimurskoj županiji.

OBNAVLJANJE PARTNERSKOG SPORAZUMA S HOTELOM ESPLANADE – PRVIM FIJET  HOTEL PARTNEROM U SVIJETU, POTPISANIM  2014.GODINE.

Sporazum potpisali:  Tijani Haddad, Predsjednik Fijeta, Ivica Krizmanić Max, Direktor  hotela Esplanade i Tina Eterović Čubrilo, Predsjednica Fijet Hrvatska

ZAHVALNICE PARTNERIMA

TURISTIČKA ZAJEDNICA MEĐIMURSKE ŽUPANIJE  „ Za izuzetan doprinos i partnerstvo u realizaciji projekata Fijet Hrvatska“

Međimurska je županija postala jedna od samo četiri regionalne destinacije u cijelom svijetu koje imaju oznaku Green Destinations za održivi turizam. Za to je uvelike zaslužan Rudi Grula, direktor Turističke zajednice te županije, koji već 20 godina ulaže napore u razvitak turizma, održavanje konkurentnosti, očuvanje lokalnog kulturnog identiteta te očuvanje fizičkog i psihičkog zdravlja lokalne zajednice. Međimurje je tako postalo sinonim za održivi turizam, s prestižnom nagradom Green Destination. To je priznanje koje Hrvatsku čini ponosnom, budući da smo postali prva regija u Hrvatskoj i četvrta u svijetu koja je osvojila ovu nagradu. Tu vrijednost prepoznao je Fijet te u ovoj godini dodijelio i „Zlatnu jabuku“ – turistički oskar za izvrsnost u turizmu, na Svjetski dan turizma 27.rujna, 2024. Turistička zajednica Međimurja  već dugi niz godina sudjeluje u aktivnostima Fijet Hrvatska, na što  je naša udruga ponosna.

HRVATSKA UDRUGA PROFESIONALACA KONGRESNOG TURIZMA „Za izuzetan  doprinos i partnerstvo u realizaciji projekata Fijet Hrvatska“

Udruga je vodeća profesionalna udruga kongresnog i poslovnog turizma. Suradnjom, povezivanjem i uzajamnim djelovanjem s drugima Udruga teži podizanju standarda usluga i promociji hrvatskih odredišta, a upravo je poslovni turizam odličan primjer cjelogodišnjeg turizma. Od 2024. dogovorena je suradnja s našom Udrugom, a u cilju medijske promocije odredišta u kojima organiziraju studijska putovanja i izlete. Na taj način doprinijeli su realizaciji Fijet aktivnosti i projekata nacionalne medijske promocije.

RANKO FILIPOVIĆ, prepoznao je zajedničke medijske mogućnosti promocije i na taj način zajednički doprinositi snažnijem pozicioniranju na međunarodnoj razini, posebice u segmentu velikih događanja.

Matej Meštrović i Paula i Đelo Jusić su dobitnici su povelja i plaketa MP za svoj profesionalan rad i doprinos aktivnostima Fijeta u prethodnim godinama, a ovim putem zahvalit ćemo za izniman doprinos i partnerstvo onima koji to sada nisu dobili.

INOZEMNI NOVINARI NAGRAĐENI U RAZDOBLJU od 2010. do 2024. Godine

1.JIM THOMPSON, USA
2.PLAMEN STAREV, BUGARSKA
3.GIAN PAOLO BONOMI, ITALIJA
4.LUIS NUNEZE LADAVEZE, ŠPANJOLSKA
5. MARIA PAREDES, USA I JUŽNA AMERIKA
6. GEORGES YOUNES, LIBANON
7. KAMENKO MILENKOVIĆ, SRBIJA
8. MARIA DEL MAR GARCIA AQUILO, ŠPANJOLSKA
9. GILBERT MENNE, BELGIJA
10. STEFAN BACIU, RUMUNJSKA
11. ALBINA PODBEVŠEK, SLOVENIJAŽ
12. SISSI MUNZ, AUSTRIJA (2023)

DOMAĆI NOVINARI NAGRAĐENI U RAZDOBLJU od 2010. do 2024. godine

  1. STIPE BOŽIĆ                             
  2. JASEN BOKO                              
  3. MERI ŠILOVIĆ  
  4. PAUL BRADBURY
  5. MATEJ PERKOV    
  6. SAŠA PJANIĆ             
  7. ŠIME  STRIKOMAN   (NAZOČAN)
  8. IVO PERVAN
  9. ASHLEY COLBURN
  10. RADMILA  KOVAČEVIĆ
  11. GORAN MILIĆ
  12. ŽELJKO  ŽUTELIJA  
  13. DARIA  MARJANOVIĆ
  14. VESNA JURIĆ RUKAVINA  ( 2023)

Pokrovitelji, sponzori, donatori i partneri koji od početka pridonose projektu Marko Polo: Ministarstvo turizma, Ministarstvo kulture i medija, HTZ, Turistička zajednica grada Zagreba, Grad i TZ Korčula, Turistička zajednica Zagrebačke županije, Večernji list, Hotel Esplanada, donatori Zaklada Serdar, Abi i Mira Shalabi, Villa Neretva i Pavo Jerković.

Ove godine zahvala ide Turističkoj zajednici Sveti Ivan Zelina za organizaciju i donaciju vina i šampanjca Vina Puhelek Purek – Zelinska Kraljevina, Rex i pjenušac Kraljica.