Aktualno

Cesta zlatne niti – upoznajte raskošnu tradiciju istoka Lijepe Naše

Brojne tematske ceste dulje vremena već osvajaju posjetitelje duž Lijepe Naše. Domaće i strane goste već dugo vremena oduševljavaju maslinarske, vinske ili gourmet staze koje ostavljaju putnike bez daha što ljepotom krajolika što gastronomskim užicima. No za razliku od drugih krajeva Hrvatske, županjski kraj diči se posebnom,  svojom zlatnom cestom –  Cestom zlatne niti.
Za početak donosimo informativan vodič o tome što ne propustiti na Cesti zlatne niti

Dječje čobanske igre

Pet stvari koje ne smijete propustiti na Cesti zlatne niti:

  • Šumarski muzej u Bošnjacima – prikaz povijesti šumarstvaŠumarski muzej Bošnjaci
  • Zavičajni muzej Stjepan Gruber u Županji, smješten u jedinom očuvanom graničarskom čardaku u Hrvatskoj
  • Vožnja zaprežnim kolima, fijakerom ili jahanje u prirodi
  • Jedinstvena i nezaboravna ponuda u kušaonicama voćnih rakija i likera uz slavonsku gastro ponudu (kulin, kobasica, slanina, čvarci, fiš paprikaš, čobanac, listarići…), a sve začinjeno uz dobre tamburaše.Slavonski doručak - Markovi kućari Županja
  • Posjet seoskim domaćinstvima uz predstavljanje tradicijskih rukotvorina: zlatoveza, šlinge, šaranja tikvica … uz mogućnost oblačenja u tradicijsku narodnu nošnju
  • Obilazak  izletišta, ribnjaka i rijeka uz mogućnost aktivnog odmora

O projektu Ceste zlatne niti

Zanimljivi krajolici, bogatstvo tradicijske baštine i nezaboravna gastronomska ponuda te srdačno gostoprimstvo tek su dio ponude Slavonije i Baranje. Kako bi posjetitelji doživjeli potpuniju sliku o prošlosti ovoga kraja, a autohtone vrijednosti i obilježja postala sastavni dio turističke ponude Turistička zajednica grada Županje osmislila je Cestu zlatne niti.

Vožnja zaprežnim kolimaZlatna niti povezuje Županju i okolna mjesta u dužini 60 kilometara i okuplja obiteljska poljoprivredna gospodarstva, udruge koje čuvaju baštinu i naslijeđe, muzeje te smještajne i ugostiteljske objekte.

Graničarski čardak i Serežani Svi oni zajedno posjetiteljima omogućuju da se upoznaju s bogatom tradicijom i baštinom ovoga kraja ali i da se u posebnim radionicama okušaju u izradi tradicionalnih rukotvorina te budu dio običaja ovoga kraja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Svojim rukama „putnici“ Cestom zlatnih niti mogu tkati, pripremati perje za izradu jastuka, izrađivati narodnu nošnju, bojati tikvice, izrađivati zlatovez ali i sudjelovati u proizvodnji suhomesnatih proizvoda, meda i voćnih rakija.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jednako tako posjetitelji imaju prilike upoznati se sa starinskim načinom života, sudjelovati s domaćinima u svakodnevnim poslovima obiteljskog gospodarstva, odjenuti tradicijsku nošnju, voziti se u zaprežnim kolima… ukratko, vratiti povijesni sat nekoliko desetljeća unatrag te uživati u prošlom, po mnogome manje stresnom vremenu.

OPG Juzbašić Bošnjaci

Cesta zlatne niti pružiti će sveobuhvatni doživljaj posjetiteljima s nizom niti različitih nijansi ovisno o preferencijama posjetitelja. Međutim ono što će svaki posjetitelj okusiti je zadovoljstvo doživljaja iznimnog bogatstva kulturnog nasljeđa od zaštićenih nepokretnih kulturnih dobara s jedinstvenim relikvijama, sve nijanse slavonskih napjeva i plesa, raznolikost zanata i arome lokalne gastronomije te mir stoljetnih hrastova u kojima se nalaze neotkrivena povijesna i etnološka nalazišta i duhovne meditativne oaze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ova cesta u jednu cjelinu povezuje bogatstvo županjskog kraja te posjetiteljima približava prirodne posebnosti, kulturnu baštinu, očuvane ruralne tradicijske vrijednosti kao stil života, gostoljubivost, otvorenost i ljubaznost lokalnog stanovništva, gastronomiju, proizvodnju voćnih rakija i likera, stare obrte i lokalne običaje, folklorne manifestacije i autentični doživljaj Slavonije.

Šljivovica

Jedan od najvažnijih aduta Ceste zlatne niti je slavonska kuhinja – vrlo zanimljiva, ukusna i raznolika. Gostoljubivi i veseli Slavonci ponuditi će svakom posjetitelju tradicionalna jela zahvaljujući plodnim oranicama, rodnim voćnjacima, šumama s divljači i rijeci Savi bogatoj ribom. Na tradicionalnom slavonskom jelovniku mnogo je jela ali se posjetitelji uvijek oduševe suhomesnatim proizvodima – kulinom, kulinovom sekom, slaninom, kobasicama, šunkom, čvarcima…

Kulin, slanina, šunka

Jeste li znali da je mljevena slatka paprika najomiljeniji slavonski začin koji se dodaje u gotovo sva krepka jela, a posebno u suhomesnate proizvode?

Kao aperitiv posjetiteljima se poslužuje domaća šljivovica i voćni likeri. Slavonke se uvijek pobrinu i za slatki kraj ove priče svojom vještinom pripremanja salenjaka sa pekmezom, krofni, knedli sa šljivama,  listarićima i drugim slasticama poput orehnjača i makovnjača, medenjaka, paprenjaka, pracni i breskvica.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A jedan od turističkih aduta zasigurno su i dodatne atraktivne  manifestacije poput „Šokačkog sijela“, „Žetve i vršidbe u prošlosti“, „Žetvenih svečanosti“, „Raspjevane Cvelferije“, „Tamburaškog maratona“ … koje doprinose obogaćivanju turističke ponude i upoznavanja s tradicionalnim slavonskim napjevima i plesom.

Zetva i vrsidba u proslosti

Cesta zlatne niti otvorena je 2009. uz potporu Ministarstva turizma kroz program poticanja razvoja tematskih turističkih putova u RH, a podržava ju i Hrvatska turistička zajednica kroz programe potpora turističkim zajednicama na turistički nerazvijenim područjima. Tematski turistički put pod nazivom “Cesta zlatne niti“ je 2015. godine osvojio 1. mjesto i Zlatnu povelju u kategoriji ruralno-turistički projekti – “Suncokret ruralnog turizma Hrvatske”.

Snašini kućari Gradište

Posjetite i vi Cestu zlatne niti i inspirirajte se eko etno blagom istoka Hrvatske. Dopustite da vas očara ljepota krajolika, bogatstvo običaja, raskoš gurmanske ponude i zanimljive aktivnosti koje vas čekaju.

Restoran Aquarius Bošnjaci

Više detalja o ovom zanimljivom projektu pronađite na  Cesti zlatne niti, web stranici Turističke zajednice Županje.

Zupanja - panorama

Sve informacije potražite na www.tz-zupanja.hr i na stranicama Turističke zajednice Vukovarsko – srijemske županije.

LOGO-VSŽ-1

HTZ-2016-logo-slogan-hrvatski_rgb-mali-768x488

Fotografije: arhiv Turističke zajednice Vukovarsko-srijemske županije i Turističke zajednice grada Županje