Aktualno

Predstavljena knjiga o vinu vrijednom knjige: DOBRIČIĆ-PRIČA O OTOKU I JEDNOJ VINSKOJ SORTI autora Vicka Kaštelanca

Predstavljanje knjige autora Vicka Kaštelanca “Dobričić-Priča o otoku i jednoj vinskoj sorti” u izdanju KIC-a otoka Šolte u srijedu, 21. svibnja okupilo je mnogobrojne Šoltane, goste, prijatelje, vinoljupce, vinoznalce i šoltanske vinare. Knjiga vrijedna pažnje, o vinu vrijednom knjige zaintrigirala je okupljenu javnost! 

Priča o “crnom kraljeviću Šolte”, kako ga je suradnica Meri Šilović nazvala u svom uvodniku, sintagma je to koja sažima snagu i ljepotu ove autohtone vinske sorte. Autor je ovom knjigom želio odati priznanje svim malim, ali vrijednim ljudima, svim šoltanskim težacima koji su kroz prošlost, prekrčili puno škrte zemlje i podigli mnogobrojne suhozide i uspjeli se održati na našem otoku tako da su iskoristili sve njegove oskudne resurse. I u tome je uspio! Zahvale suradnicima, Meri Šilović i dr. sc. Goranu Zduniću na znanstvenom i stručnom izlaganju i doprinosu ovoj knjizi koja osim o sorti, trudu i težaku, govori i o revitalizaciji iste nakon gotovo iščeznuća nakon zlatnog doba dobričića.

Meri Šilović je rekla: ”Posebno mi je zadovoljstvo bilo baviti se pričom o Dobričiću i ja sam baš s mjesta reporterke koja se bavila unutarnjom politikom prešla u vinske novinare jer je to jedna od najljepših priča novog doba, revitalizacija zaboravljenih sorata – malvazija dubrovačka u Konavlima, crljenak kaštelanski u Kaštelima i dobričić na Šolti – ne samo u vinskom svijetu nego generalno.”

Dr. sc. Goran Zdunić ovom prigodom je rekao: “Zapravo smo bili kao arheolozi i taj posao nastavit će se i dalje. Svaki fragment iz vinograda i priča se pokušao valorizirati. Prvi korak je u svakoj revitalizaciji genetska analiza, a analiziran je velik broj iz starih vinograda. Jedan od prvih je bio vinograd Frane Zlendića u Gornjem Selu.” Prisjetio se Zdunić, kao i Franine supruge Tere, koja je vjerovala, kako kaže, da je šoltansko vino dobro vino, no trebalo je odgovoriti na pitanje je li to vino zaista toliko dobro kao monosortno. “Obavili smo prve vinifikacije i gledali odjek prvih uzoraka. Nije cijela javnost vjerovala da ta sorta može biti dobra. Sada, treba vidjeti pravce koji mogu biti dobri za cijeli otok. Ono što Dobričiću daje pečat su ova tla i ovi položaji. Dosta je posla, no ozbiljni šoltanski vinari izazivaju pažnju u vinskom svijetu i poziv su da se baš tu dođe i to je sjajan dojam kod vina!” podijelio je dr. sc. Zdunić svoju impresiju i zaključio da o novim istraživanjima novom prilikom koje će zasigurno biti!

Gospodin Ante Buktenica Peculo, čiji je zapis dokument vremena i života, kako u knjizi, tako i na predstavljanju, počastio nas je autentičnim svjedočanstvom o uzgoju Dobričića.

Autor, Vicko Kaštelanac, maslinar i vinar koji je svoje iskustvo pretočio u riječi zahvalio je svima: “Shvatite ovo kao promociju vina, otoka i sorte. Krenuo sam pisati jer sam se uhvatio kako ne znam odgovoriti na sva pitanja i krenuo sam istraživati i okupiti sve na jedno mjesto. Dogodi se da, kada dođeš u neke godine nemaš više koga pitati, zato sam krenuo – da se zapamti.”

Priča o sorti i njenoj revitalizaciji je priča o očuvanju tradicijskih vrijednosti Šolte i načinu života čovjeka s lozom i pokušaju da se proizvede moderno vino od “starinskog” grožđa.

Izdavaču, Kulturno – informativnom centru uz potporu Općine Šolta, bila je čast i voditi knjigu od rukopisa do koricai biti domaćinom ovog sjajnog književnog događanja. Uvodnu riječ je uputio načelnik Općine Šolta Nikola Cecić Karuzić u ime Općine Šolta koja je vodila projekt revitalizacije sorte Dobričić, koji je započeo još 2006 u suradnji s Institutom za jadranske kulture i melioraciju krša, na čelu s tadašnjim načelnikom Antom Ruićem i pojedincima koji su imali volju, a uložili sebe, ljubav i trud. Program je moderirala Željka Alajbeg iz GKMM Knjižnice Grohote. Zahvale i svim šoltanskim vinarima na sudjelovanju i doprinosu i svima koji su doprinijeli na bilo koji način realizaciji, brojnim gostima na dolasku i vama koji ćete čitati ove retke, kao i Turističkoj zajednici Općine Šolta na suradnji.

Knjiga osim navedenih priloga, fotografija, sadrži i ilustraciju autora s popratnim objašnjenjem te niz spomenutih, čitkih, odabranih novinskih članaka,  koji prate ovu tvrdo ukoričenu priču o lozi, vinu, čovjeku, zemlji, trudu, poštovanju, znanju, tradiciji i ljubavi. Izdana je u 500 primjeraka – dakle ima za svih dovoljno primjeraka, dostupna u prostorijama Općine Šolta, a tisak i grafička priprema, kao i dizajn i obikovanje su djelo DES -a Split, uz potporu Općine Šolta. Uredništvo i lekturu potpisuje Marina Garbin, u ime izdavača, KIC-a otoka Šolte.

Sve o Dobričiću, što znate i ne znate, u ovoj knjizi doživjet će na drugačiji način i sigurno krenuti kušati vino u neko od šoltanskih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te uživati, obogaćeni novim spoznajama, poštovanjem prema prošlosti i s novim pouzdanjem u njegovu budućnost, uživajući sad još više u njegovu okusu.

Više: solta.hr