This post is also available in: English
Koncert Akademskog harmonikaškog orkestra ”Ivan Goran Kovačić” na utvrdi Kamičak
18.08.2014.
Kako bi oživjeli najslikovitiji i najupečatljiviji simbol Sinja, Turistička zajednica grada Sinja i ove godine organizira glazbeno – povijesni program na utvrdi Kamičak. Koncert Akademskog harmonikaškog orkestra ”Ivan Goran Kovačić” će se održati u ponedjeljak, 18. kolovoza s početkom u 20:30 h.
Orkestar je osnovan 1977. godine pri KPD “Slovenski dom” u Zagrebu gdje djeluje do 1990. godine. Početkom 1991. dolazi u SKUD “Ivan Goran Kovačić” gdje i danas djeluje. Osnivač je Zvonko Šiljac koji je bio i dirigent Orkestra sve do 2003. kada umjetničko vodstvo preuzima Gordana Šuštić. Od sredine 2009. godine do listopada 2013. godine orkestrom ravnaju Anamarija Nerad, Damir Bužleta, Gordana Šuštić i Vjekoslav Babić.
U listopadu 2013. vodstvo orkestra preuzima Stjepan Vuger. Vrlo uspješno surađuje s Hrvatskim društvom skladatelja. Redovito nastupa na Susretima harmonikaških orkestara i solista u Puli i Glazbenim smotrama djece i mladeži Republike Hrvatske. Za svoj rad Orkestar je primio mnoga priznanja i nagrade na mnogim međunarodnim natjecanjima u Belgiji, Francuskoj, Švicarskoj, Italiji i Portugalu, na kojima gotovo uvijek promovira hrvatsku suvremenu glazbu.
Dirigent: STJEPAN VUGER
Program:
Elmer Bernstein – Sedmorica veličanstvenih
Juan Llossas – Tango Bolero
Dmitri Shostakovich – Jazz waltz
Josef Tamarin – Cuban dance
Pietro Mascagni – Intermezzo sinfonico
Ennio Morricone – Dobar, loš, zao
Nino Rota – Speak softly love
Ennio Morricone – Cinema Paradiso
Branko Radić – Cartoon Concert
Gerardo Matos Rodriguez – La Cumparsita
Astor Piazzolla – Fear
Astor Piazzolla – Libertango
Ronan Padraig Hardiman – Lord of the dance
TURISTI U SVE VEĆEM BROJU POSJEĆUJU SINJ – KULTURNO SREDIŠTE DALMATINSKE ZAGORE
Samo 30km od Splita
Što kriju ulice stare jezgre, spomenici i gradske vile?
Da se uvijek može saznati i nešto novo o vlastitom rodnom gradu, dokazali su Sinjani šaljući tako najuvjerljiviju pozivnicu svojim gostima.
Što kriju ulice stare jezgre, spomenici, vile pokraj kojih svakodnevno prolaze, žure na posao, druže se s prijateljima, ispijaju kavicu na suncem okupanoj špici, popularnoj Pijaci?
Što ne smijete propustiti kada dođete u Sinj?
Već jedan pogled uvis otkriva pravi povijesni dragulj koji već gotovo dva stoljeća brine o kašnjenju stanovnika alkarskoga grada – Kamičak, sat na kuli istoimene utvrde vjerno svakoga sata otkuca točno vrijeme. Nasuprot Kamičku je veličanstvena crkva Čudotvorne Gospe Sinjske, najveće marijansko svetište južne Hrvatske, mjesto utjehe, mira i molitve.
Franjevačka arheološka zbirka jedna je od najstarijih i najvrjednijih te obiluje izlošcima koji će oduševiti svakog posjetitelja. Nedavno je uređen klaustar po uzoru na originalni nacrt iz 1702. godine.
Po izlasku iz crkve, pogled pada na monumentalnu Palaču Tripalo iz 19. stoljeća, bogato urešenu klesarskim ukrasima i namještenu originalima iz vremena gradnje.
Krenimo istočno prema Alkarskim dvorima. S lijeve strane pažnju plijene dvije iznimne skulpture Adama i Eve koje krase neostilsku Vilu Danek. Dva koraka naprijed i evo nas na nezaobilaznoj sinjskoj Peškariji, mjestu gdje je uvijek moguće pronaći izvorne domaće delikatese i svježe voće i povrće, a neizostavno i osjetiti duh tradicije.
Stepenicama od Peškarije stižemo do Muzeja Cetinske krajine, središnjeg mjesta istraživanja i prezentiranja bogate kulturno – povijesne baštine Cetinske krajine s mnoštvom vrijednih zbirki i izložaka. Vratimo se do Alkarskih dvora: nekoć Kvartiri, a danas raskošni kompleks i dom Sinjske alke u kojem se priprema postav Alkarskog muzeja koji će 2015. biti otvoren za javnost.
Korakom dalje prema alkarskom trkalištu, s desne strane nikne prekrasna Vila Vjera u kojoj su sinjski Romeo i Julija, Vjera Tripalo i Marko Buljan, nakon mnogo obrata ipak dočekali ispunjenje svoje zabranjene ljubavi.
Na zapadnom ulazu u Sinj smješten je kip fra Pavla Vučkovića, velikog franjevca i dobročinitelja zaslužnog za gradnju sinjske crkve i samostana, a ponajviše za sigurnost najveće dragocjenosti, slike Čudotvorne Gospe Sinjske, u bijegu pred Turcima spašene iz Rame.
A u šetnji Vrličkom ulicom, sramežljivo skriven na kućnoj fasadi stoji Gaj Laberije, sinjski mali s balunom – dokaz da je Cetinska krajina kolijevka najvažnije sporedne stvari na svijetu i da se baš tu igrao prvi nogomet.
VRHUNSKA GASTRONOMIJA
Dakako, nakon ovako duge šetnje, važno je dobro se okrijepiti. Osim sinjskih arambaša, uvijek gostoljubivi Sinjani rado će ponuditi i razne delicije poput žaba, riječnih rakova, cetinske pastrve, sinjskih rafiola te mnoge druge specijalitete.
visitsinj.com
Posjetite Turističku zajednicu grada Sinja na facebooku
Foto: Tz grada Sinja, Ferata
This post is also available in: English