[:HR]
UŠLI U POVIJEST: ZAVRŠENA 300. SINJSKA ALKA
Tridesetjednogodišnji Frano Ivković iz Brnaza slavodobitnik je jubilarne, 300. Sinjske alke, koju je osvojio s ukupno osam punata, pogodivši prvu i treću utrku u sridu, a drugu “u dva” te je time iza sebe ostavio preostalih 16 alkara.
Slavodobitnikom ga je proglasio alkarski vojvoda Ante Vučić te na koplje junaka privezao plamenac hrvatske trobojnice, znamenje pobjede, koje će slavodobitnik pronijeo ulicama Sinja.
Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović darovala je slavodobitniku sablju i zlatni prsten s hrvatskim grbom, a njegovu momku kuburu i srebrni prsten. Slavlje je trajalo do kasno u noć.
Uz te darove, pripala mu je i novčana nagrada od 40 tisuća kuna.
Slavodobitnik Ivković izjavio je za HRT da svoju pobjedu posvećuje Viteškom alkarskom društvu i nedavno preminulom sinjskom gradonačelniku Ivici Glavanu.
Za 300. Alku natjecalo se 17 alkara kopljanika, utrku je pratilo nekoliko tisuća gledatelja, među kojima i brojni državni dužnosnici, župani i gradonačelnici, crkveni velikodostojnici i veleposlanici.
PROSLAVA JE TRAJALA DANIMA
Alkom se slavi pobjeda nad turskim osvajačima davne 1715. godine. U nedjelju rano ujutro s tvrđave su se oglasile mačkule, a ulicama grada Sinja svirala se budnica. Ona je znak za okupljanje alkara i naroda.
PLELE SU SE PLETENICE I UREĐIVALI BRKOVI
Ne kaže se uzalud da nigdje na svitu nema lipih cura ko u Sinju… zato su sinjske cure i na taj način pridonijele proslavi obilježavanju jubilarne 300. Alke.
Slavni hrvatski fotograf Šime Strikoman ovjekovječio Sinjske brkove
Pustimo brkove za 300. Alku!
Cetinski kraj oduvik je bio pripun neukrotivih junaka, al’ i elegantnih, hrabrih vitezova. Vijekovima su brkovi predstavljali baš ovo šta predstavlja svakog pravog Cetinjana. Oni su simbol junaštva, hrabrosti, ali i elegancije. Sve je počelo prije nekoliko mjeseci kada je Ivo Alebić osnovao facebook grupu koja je polako okupljala sve veći i veći broj novih i starih ‘brkajlija’. Kako je rastao broj članova grupe tako je rasla i popularnost ideje da se ‘puštaju brci za tristotu’. Ovu inicijativu prepoznao je i HRT napravivši prilog u dnevniku upravo o Sinjskim brkovima.
Dani ponosa i slave – nekoliko činjenica o sinjskoj Alci
Sinjski Alkari
Prangije tutnje, barjaci se viju,
Sinj danas slavi svoj junački dan,
Gospa je Sinjska kraljica sviju,
čuva nam vjeru u stoljetni san.
Jedan od najveličanstvenijih događaja sezone, proslava 300 obljetnice Sinjske Alke je za nama. Nemjerljivo bogatstvo hrvatske baštine i tradicijskog naslijeđa i ovog puta nam je pokazalo raskošne mogućnosti promocije kulturnog turizma. Ponosan Sinj je dostojno proslavio spektakularnu obljetnicu, te je svim svojim gostima i posjetiteljima priredio dan za pamćenje.
Donosimo vam stoga nekoliko zanimljivosti vezanih za ovu raskošnu tradiciju cetinskog kraja prelijepe Dalmatinske zagore. Tradiciju koja se treba kontinuirano slaviti, čuvati, te maksimalno promovirati.
U čast svoje nebeske zaštitnice, Gospe Sinjske, koja je prema predaji, i otjerala Osmanlije (”vidješe ženu u bijelom kako hoda zidinama Sinja”), kao vječni zavjet odanosti i poštovanja, Sinjani će utemeljiti vitešku igru Alku, i tako svake godine, prve nedjelje u kolovozu, oživjeti slavnu pobjedu.
Naziv Alke (tur./arap. halqa: prsten, obruč) potječe od detalja podloge stremena na sedlu zaplijenjenog konja turskog serasker-paše Čelića. U alkarskoj ceremoniji dva momka vode za uzde konja koji simbolizira pašinoga, edeka.
Alka ima dva koncentrična željezna kruga povezana s tri kraka, tako da je razmak između krugova podijeljen na tri jednaka dijela. Središnji, najmanji krug vrijedi tri punta, gornje polje dva, a dva donja polja po jedan. Alkar u punom galopu drvenim kopljem sa željeznim vrhom gađa u alku.
Slavodobitnikom postaje onaj tko u tri trke Alke skupi najviše punata. Ako više alkara ima isti broj punata, onda se pripetavaju dok jedan ne skupi više punata.
Alkarsko natjecanje započinje svečanom povorkom koju predvodi harambaša i odabrana četa alkarskih momaka, za kojima slijede buzdovandžije i štitonoša koji nosi trofejni turski štit te vodiči edeka. Alkarsku četu predvodi barjaktar (nosi zastavu Viteškog alkarskog društva, uz koju je i lik Gospe Sinjske) s pobočnicima i alkarski vojvoda (zapovjednik alkarske povorke) s ađutantom. Za njima u dvoredu jaši četa alkara s kopljima.
Na začelju povorke je alajčauš (zapovjednik čete alkara kopljanika).
U alkarskoj povorci sudjeluje najmanje 11, najviše 15, a iznimno 17 alkara kopljanika.
Harambaša i alkarski momci u povorci idu pješice. Naoružani su kuburama, handžarom i puškom zapasanim u zmijskom gnijezdu, a obučeni u svečanu narodnu starinsku nošnju Cetinske krajine. Alkarska četa je na bogato urešenim konjima, odjevena u izvornu vitešku odoru sinjskih branitelja s početka 18. stoljeća.
Na glavi alkara je kalpak od kunovine i čelenka od čapljina perja, gaće i dolama su od najbolje modre čoje, bogato vezeni srebrnim ukrasom. Ispod dolame je brokatni krožet i bijela košulja, a na nogama čizme s mamuzama. Naoružani su kopljem i sabljom na lijevom boku.
Alkar mora biti rođeni Cetinjanin, imati oko sokolovo i čvrstu desnicu, a ponajviše, mora biti častan i pošten čovjek. Alka je nastala u vrijeme kad su u Europi postojale mnoge slične viteške igre.
Sve su danas prepuštene zaboravu, samo je Sinjska alka, u osvit svoje tristote godišnjice, pod zaštitom UNESCO-a kao svjetska nematerijalna baština.
Alka je simbol svake borbe za slobodu, za mir i ognjište, za vjeru i nadu. Ujedinjuje prošlost i budućnost, slavi čast i poštenje, običaje naših pradjedova, junaštvo i hrabrost.
Zanimljivosti vezane uz Alku;
Od živućih alkara slavodobitnički plamenac na svom koplju najviše puta su nosili:
- Ognjen Preost, 5 puta ( 1992., 1995., 1997., 1998., 1999.)
- Stipe Breko, 4 puta (1977., 1980., 1982., 1988.)
- Joško Marić, 3 puta (1978., 1990., 2000.)
Slavodobitnik jubilarne 300. Sinjske alke je Frano Ivković. U tri trke osvojio je ukupno 8 punata. Drugi je alkar Kristijan Bikić, a treći Josip Čačija.
Foto: Tz grada Sinja, Ivan Alebić
Fotografije i tekst preuzete sa visitsinj.com, a ako želite doznati više informacija o povijesti sinjske Alke posjetite: alka.hr
Sponzorirani članakwww.visitsinj.com
www.tz-trilj.hr
www.visitdugopolje.com
www.visitvrlika.com
Foto: Arhiva turističkih zajednica grada Sinja, Trilja, Vrlike i Dugopolja
[:]