This post is also available in: English
Posezona u Splitsko – dalmatinskoj županiji nudi mnoštvo mogućnosti i ideja za odmor i boravak u prirodi
Ma tko to kaže da se s odlaskom ljeta moramo zavući u kuće, i sa sjetom čekati da zima odradi svoje zubate zube, do nove velike proljetne mijene?
Nema šanse, tek sada počinje pravi odmor, posezona donosi mnoštvo mogućnosti, a jedna od njih su obilasci idiličnih Etno-eko sela Splitsko-dalmatinske županije.
Riječ je o vrlo ozbiljnom projektu, kojeg je još prije 14 godina županija pokrenula u suradnji s jedinicama lokalne samouprave. S ciljem razvoja ruralnog turizma kao nove dodane vrijednosti u ponudi, kroz projekt u kojem je do 2009. godine uložila preko 5.600,000 kuna.
Motiv je bio jasan, Županija je ovim projektom omogućila zaustavljanje trenda olakog rasprodavanja starih kamenih kuća, vratila je odseljene ljude, obnovila život. I oživjela nekada zapuštene, prazne lokalitete, pretvorivši ih u izletišta za domaće i strane turiste.
Čuvari tradicijskog načina života i gradnje
Nema veće ljepote od one obnovljenog kamena, nema ljepšeg pogleda od onog na sačuvanu tradicijsku gradnju, na predivne solurate, komine i konobe, masivne vacade koje čuvaju lica nekadašnjih domova, fino sređene fuge, drvene grilje i suhozide.
Zašto vas u ova sela pozivamo? Zato što je vrijeme da upoznate čari naše Zagore, lokacije iz u unutrašnjosti otoka, da krenete u prirodu, u jesen i zimu puni zvukova lišenih buke, žamora, prometa, galame. Zato da doživite zabavu koja će vam iz više razloga ostati u pamćenju.
Etno-eko sela nude brojne mogućnosti, one su idealne lokacije za odmor u pravom smislu riječi. Dočekat će vas tople kuće, domovi puni masivne mirisne drvenarije. Kockasti zastori na malim prozorima, idila ugođaja.
Osjetit ćete čari druženja, biciklirat ćete, pješačiti, trčati, planinariti. Ako prenoćite, i spavati pokraj toplih ognjišta, uz vatricu koja tinja iz kamina, ognjišta, peći na drva.
Vrhunski gastro doživljaji
I to je tek početak. S jutrom će vam domaćini pripremiti doručak, tako različit od onog standardnog, letećeg. Domaće maslo i marmelada, vrući kruh i pogače, netom izmuženo mlijeko. Naresci pripremljeni u kućnim radinostima, med iz košnica lokalnih pčelara. Domaći sokovi od bazge, kupina, višanja.
Nećete se ni odmoriti od eksplozije okusa, a stiže vam nova porcija delikatesa. Što odabrati, što probati? Nećemo vas ni pokušati tješiti, odabir neće biti lagan. A i kako bi bio lagan uz blago koje stiže s naših polja, iz štala, iz domaćeg uzgoja, iz obližnjih potoka.
No ipak evo prijedloga, možda da probate domaću juhu, janjetinu kuhanu, pečenu u škrovadi, ili na ražnju, vitalac. Dolce garbo, teletinu ispod peke, puževe i kopune, pastrve i domaći krumpir, pršut i mirisne sireve. Domače kolače, torte od bajama ili oraha, makovnjače, orahnjače i palačinke punjene domaćom marmeladom. Kažemo vam, ovo ne možete svugdje degustirati, ovako nešto možete doživjeti samo u domaćem okružju. Na lokacijama koje su iz sadašnjosti i prošlosti uzele samo ono najbolje. I širokog srca to daju i vama.
Zato samo krenite, prema nekom od najboljih Etno-eko sela Splitsko dalmatinske županije:
- Topići, Topići-Bast (Baška Voda)
- Zorače, Malo Grablje, Velo Grablje, Brusje (Hvar)
- Humac (Jelsa)
- Podhumlje (Komiža)
- Tugare Ume, Čažin Dolac (Omiš)
- Dol (Postira)
- Gornji Proložac Podi (Proložac)
- Blace (Solin)
- Grohote (Šolta)
- Podi Grab Bugar., Gornje Voštane i Grubišići (Trilj)
- Kokorić, Veliki Godinj (Vrgorac)
- Karoglani (Zmijavci)
- Murvica (Bol)
- Gornja Podsrtana, Stara Podstrana (Podstrana)
- Lolić i Mijanovići (Split)
- Brdaci (Zec), Divojveići, Etno eko selo Škopljanci Radošić
- Botić-Opor (Prgomet)
- Naklo-tavnice (Lokvičići)
- Jesenice, Duće (Dugi Rat)
- Mala Rudina (Stari Grad)
- Bekavci Kričar (Brela)
- Rušinovići, Drvenik Veli Kačine (Trogir)
Foto: arhiv Tz-a
Više: www.dalmatia.hr
Foto: www.dalmatia.hr, arhiva turističkih zajednica Splitsko – dalmatinske županije
This post is also available in: English