This post is also available in: English
TOLIKO JE RAZLOGA za voljeti – dapače, obožavati Cetinsku krajinu! Možda je za Vas to proslava Velike Gospe u Sinju, ili pak čudesna Alka za koju se iz ljeta u ljeto nesmanjenim intezitetom traži ulaznica više?
Ili su to sinjski arambašići koji se krčkaju u loncu obloženom slaninom i slasni žablji kraci koji pucketaju na gradelama u idiličnom ambijentu mističnog i intrigantnog Trilja? A možda ipak preferirate vrličke uštipke i onu čuvenu operu koja je pronijela glas o Vrlici diljem svijeta, ili su Vam čak draži brzaci Cetine i njeno čudesno modrozeleno oko nad kojim možete prakticirati adrenalinske vratolomije koje izazivaju strah kod običnog puka, poput highlinea? Što god da volite u vezi cetinskog kraja, sigurni smo da imate dobre razloge za to, a poslušate li naš savjet i zavirite u muzeje – riznice njegove povijesti i kulture, sigurni smo u jedno – zavoljet ćete ga – još više!
KAKO BEZ ALKE? Da bismo tekst započeli svečano i veličanstveno, dovoljno je spomenuti famoznu Alku, i njen muzej koji ćete, dakako, trebati potražiti u pravim dvorima – onim Alkarskim!
Zajedno s Muzejem Sinjske alke, Alkarski su dvori smješteni u jednom od rijetkih očuvanih mletačkih kvartira u Dalmaciji (vojarna za smještaj konjice), pa je i sama lokacija ovog muzeja, možemo slobodno reći – na svoj način senzacionalna!
Muzej koji je ovoj nevjerojatnoj viteškoj igri dao novu prezentacijsku formu, izvrstan je spoj tradicije i suvremenosti – ne propustite priču o Alci ispričanu najmodernijom opremom, zahvaljujući kojoj se možete okušati i u samom gađanju Alke, borbi sa Osmanlijama, ali i razgledati digitaliziranu arhivsku građu, te video materijale svih slavodobitnika od 1784. do danas!
U SPOMENIČKOM OBJEKTU PALACINI, koji je dio povijesnog sklopa s obližnjom tvrđavicom Kamičak, smjestio se još jedan sinjski dragulj vrijedan razgleda – Muzej Cetinske krajine!
Kulturoljupce će oduševiti čak 12 raznovrsnih muzejskih zbirki, čiju je ljepotu nemoguće dočarati riječima: arheološka, numizmatička, kulturno-povijesna, etnografska te prirodoslovna zbirka, kao i zbirka oružja, odlikovanja, medalja i plaketa, fotografija i fotografskoga pribora, dokumenata, razglednica i plakata.
Tu je čak i umjetnička zbirka predstavljena djelima umjetnika iz Cetinske krajine iz 20. stoljeća, tako da je riječ o jednom uistinu sveobuhvatnom objektu, koji, ukoliko ste ljubitelj ovog područja, nipošto ne smijete zaobići!
JEDAN OD NAJMLAĐIH HRVATSKIH MUZEJA je Muzej triljskog kraja, koji je od 1996. godine smješten u adaptiranoj župnoj kući. Glavne su zadaće ovog muzeja kulturnu baštinu s područja Trilja prezentirati kroz arheološku, etnografsku, kulturno-povijesnu i numizmatičku zbirku.
Posjetite ovaj muzej i razgledajte trajnu izložbu „Tilurij – rimski vojni logor“, te se pobliže upoznajte s lokalitetom rimskog legijskog logora Tilurij u selu Gardun pokraj Trilja.
A želite li saznati više o tradicionalnom svakodnevnom načinu života stanovnika triljskog kraja iz 19. i s početka 20. stoljeća, prava će poslastica za vas biti njegova etnografska zbirka!
GALERIJA SIKIRICA U SVOM FUNDUSU IMA PREKO 500 RADOVA. Autor Stipe Sikirica oduvijek bio posebno vezan za Alku. Galerija se smjestila se u prostorima Alkarskih dvora.
Nosi ime po akademskom kiparu Stipi Sikirici koji je svoj cjelokupni opus donirao gradu Sinju. Sikirica je skulptor Sinja, Cetinskog kraja i Alke. Njegovi javni spomenici čine važne punktove oko kojih cirkulira život grada.
Osim javne skulpture Konjanika koji se nalazi na Alkarskom trkalištu, Sikirica je autor fontane ” Na izvoru” (poznatije kao Luca) i vratnica crkve Čudotvorne Gospe Sinjske.
GALERIJA GALIOTOVIĆ KULTURNO JE OKUPLJALIŠTE SINJANA I NJIHOVIH GOSTIJU. Otvorena je u kolovozu 1999. godine. Ime nosi po donatorici objekta gospođi Ivi Galiotović koja je svoju ušteđevinu darovala za potrebe izgradnje. U prostorijama Galerije do sada je bilo preko pedeset izložbi, u njoj su izlagala su velika imena hrvatske likovne umjetnosti, te brojni sinjski umjetnici. Osim izložbi u Galeriji Galiotović održavaju se i koncerti klasične glazbe, te razne radionice i susreti. Smještena je u trokatnoj zgradi na Alkarskom trkalištu.
ARHEOLOŠKA ZBIRKA FRANJEVAČKOG SAMOSTANA U SINJU JEDNA JE OD NAJSTARIJIH I NAJVRJEDNIJIH U HRVATSKOJ. Razlog osnivanju arheološke zbirke bila je činjenica što se u Sinju i Sinjskom kraju često nailazilo na arheološke spomenike. Predmeti koji se u njoj nalaze ne potječu iz sustavnih arheoloških istraživanja, više su to slučajni nalazi pribavljeni marljivošću fratara i naklonošću naroda prema spomenicima prošlosti. Ono po čemu je zbirka posebno poznata, ne samo u Hrvatskoj, nego i u svijetu su spomenici koji potječu s poznatog arheološkog nalazišta Aequuma nedaleko Sinja, kod današnjeg sela Čitluka.
NE ZABORAVITE KULTURNA BLAGA – NA OTVORENOM! Iako su muzeji prava delicija za kulturoljupce, bila bi šteta posjetiti cetinski kraj, a ne razgledati i druge bisere tamošnje kulturne baštine koji su dragocjeni poput kakvih muzeja na otvorenom!
Inspirirajte se i potražite Skulpturu mladenaca, kip Sv. Mihovila, spomenik rijeci Cetini, triljski Stari most… ili pak nevjerojatne primjerke sakralne baštine, poput uistinu dojmljive, pitoreskne crkve Sv. Spasa u blizini izvora Cetine – riječ je ne samo o jednoj od najznačajnijih predromaničkih građevina u Hrvatskoj, već i onoj koja zauzima istaknuto mjesto u sveukupnoj europskoj predromanici!
Više: www.cetinska-krajina.hr
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Operativnog programa Konkurentnost i kohezija.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost Javne ustanove RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije i ni pod kojim uvjetima ne odražava stav Europske unije i/ili Upravljačkog tijela.
Za više informacija posjetite www.strukturnifondovi.hr
Foto: Tz Trilj, Tz Sinj, Tz Vrlika, Adventure Dalmatia
This post is also available in: English