Bogatstvo biljnih i životinjskih vrsta u Virovitičko – podravskoj županiji, obilno nastanjuje čitavo ovo pitoreskno područje.
Obična čigra
Tako je i ptičja fauna na području Virovitičko-podravske županije, izuzetno bogata ponudom koja oduševljava i najzahtjevnije ornitologe.
Od ukupno 402 vrste ptica evidentiranih u Hrvatskoj na području UNESCO prekograničnog Rezervata biosfere Mura – Drava – Dunav u Virovitičko-podravskoj županiji zabilježeno ih je 116, a na području UNESCO svjetskog geoparka – Parka prirode Papuk 107 vrsta.
Kormorani
Neke od najvažnijih ptičjih vrsta u nizinskom području i području uz rijeku Dravu su: veliki kormoran (Phalacrocorax carbo), čaplja danguba (Ardea purpurea), velika bijela čaplja (Ardea alba), crna roda (Ciconia nigra)
Crna roda
zatim bijela roda (Ciconia ciconia), čaplja žličarka (Platalea leucorodia), modrovoljka (Luscinia svecica), vodomar (Alcedo atthis).
Čaplja danguba
Inventarizacijom staništa pčelarica (Merops apiaster) utvrđeno je postojanje devet aktivnih kolonija s 350 – 400 parova. Najveća ptica grabljivica je orao štekavac (Haliaeetus albicilla), koja je strogo zaštićena, a praćenjem je ustanovljeno da se 10 parova gnijezdi na području Virovitičko-podravske županije.
Orao štekavac
Populacija bregunica (Riparia riparia) najbrojnija je na područjima uz rijeku Dravu gdje gnijezda kopaju u okomitim i pjeskovitim obalama. Od ukupno 107 vrsta ptica koje nastanjuju područje Papuka, njih 52 su šumske ptice što znači da najveći dio svoje hrane i mjesto za gniježđenje pronalaze u šumama.
Bregunice
Najbrojnije gnjezdarice svih šuma su zebe (Fringilla coelebs) i crvendaći (Erithacus rubecula).
Na Papuku se gnijezdi i velika populacija goluba dupljaša (Columba oenas). Papuk je uz Kalnik jedino poznato gnjezdilište patuljastog orla (Hieraeetus pennatus) u Hrvatskoj. Planinski djetlić (Dendrocopos leucotos), kreja (Nucifraga caryocatactes) i kraljići (Regulus ignicapillus) su planinske vrste ptica kojima je Papuk izolirano gnjezdilište u kontinentalnoj Hrvatskoj.
Gak
Bilo da ste profesionalni tragatelji za ornitološkim raznolikostima ili jednostavno uživate u ptičjem skladu meditativne prirode i čudesnog ambijenta, nemojte propustiti ovaj kraj i njegove brojne raznolikosti.
Pčelarice
Više informacija potražite u Turističkoj zajednici Virovitičko – podravske županije i neka vas priroda inspirira ove jeseni, jer ništa vas neće regenerirati bolje, od čudesnih oaza mira i tišine čiju tišinu samo prekida zvuk rijeke i ptičji cvrkut. Dobro došli!
Autori fotografija: Ivan Darko Grlica, Tatjana Arnold Sabo, Josip Mikolčić
promo