[:HR]
ATRAKTIVNA TURISTIČKA TURA U GRADU POD MARJANOM
Bez obzira na to jeste li zaljubljenik u Hajduk – želite li upoznati Split do u dušu, šetnja kroz znamenitu povijest kluba koji zajedno s njim diše već cijelo stoljeće, nezaobilazan je i prvorazredan doživljaj!
NAJSIMBOLIČNIJA ASOCIJACIJA NA GRAD. Iako se mnogi na spomen našeg Cvita Mediterana, ponajprije sjete Rive, zvonika Sv. Duje ili pak lijepih i uvijek dotjeranih žena, grad Split, višestruki ovogodišnji turistički šampion, istinski je neodvojiv od svog „Majstora s mora“ – nogometnog kluba Hajduka.
Hajduk je za Split mnogo više od tek dijela gradskog kolorita, a strastvena predanost grada klubu, koja izaziva poštovanje čak i najljućih sportskih takmaca, odnedavno je „uhvaćena“ i atraktivnom turističkom turom!
Naime, preuređenjem klupskih trofejnih sala Hajduk je dobio dodatan sadržaj koji je zanimljiv Hajdukovim navijačima, ali i brojnim turistima koji dolaze u Split. Posjet stadionu Hajduka i dosad je bila jedna od turističkih atrakcija, a razgled uz pratnju vodiča sada je pravi doživljaj i prilika da se saznaju mnoge zanimljive stvari iz povijesti popularnih „bilih“!
„UPADATE KAO HAJDUCI!“. No, znate li kako je Hajduk uopće dobio ime? Da bismo ispričali ovu zanimljivu anegdotu, valja nam se vratiti u 1911. godinu i u ured profesora Josipa Barača, u koji je nahrupilo nekoliko praških studenata-povratnika u Split.
Impresionirani interesantnom igrom s loptom koju su vidjeli u Pragu, poželjeli su i sami osnovati klub, a zbog bučnog načina na koji su „banuli“ kod profesora, želeći mu nadjenuti ime koje zvoni, koje zunzi, koje nosi, oko naziva nije bilo mnogo dvojbe.
Profesor Josip Barač zaslužan je za ime Hajduk
„Upadate kao hajduci!“ – rekao je profesor Barač i razriješio nedoumicu, poput pravog akademika dodavši da se radi o terminu koji simbolizira sve najljepše – junaštvo, poštenje, prkos moćnome i zaštitu slabome. „Budite dostojni tog imena!“ – rekao im je na odlasku, a po svemu sudeći, Splićani pamte ovu rečenicu sve do današnjeg dana, te su vjerni svojim bilima čak i kad osciliraju na domaćoj ljestvici.
RIZNICA „HAJDUČKIH“ ZANIMLJIVOSTI. 40-minutni razgled Hajdukova stadiona uz pratnju vodiča izvrsna je prilika da saznate ovu, i još brojne zanimljivosti.
Prvi Hajdukov trofej iz 1912. godine dodjeljen prigodom prvog gostovanja zagrebačkog HAŠK-a u Splitu
Spomenuta anegdota dio je prve etape obilaska – priče o osnivačima, a očekuju vas još i posjet Bijelom i Smeđem salonu – pravim riznicama najzvučnijih klupskih trofeja, hodniku koji vodi do svečane lože iz koje utakmice prate brojni uglednici i igračke legende, prostorijama u kojima se održavaju konferencije za novinare, trofejnoj sali Hajdukovih omladinaca, samom travnjaku, pa čak i klupskoj kapelici.
Ovaj sveobuhvatan obilazak završava posjetom Fan shopu u kojem se možete opskrbiti brojnim navijačkim rekvizitima i zgodnim sitnicama za uspomenu na ovaj posjet i definitivno najomiljeniju splitsku legendu.
Nogometni klub Manchester dodjelio je “Crvenog vražička” Hajduku kao priznanje za najveći poraz Manchestera izvan Engleske
Bernard Vukas – najbolji igrač u povijesti kluba
Stoga, želite li na jednom mjestu saznati što za Hajduk znače trenerska imena poput Luke Kaliterne, Tomislava Ivića i Ante Mladinića, ili pak ona legendarna igračka poput Bernarda Bajde Vukasa ili Vladimira Beare; osvjedočiti se o tome koji je jedini klub koji ima i vlastitu operetu još od 1925., opjevanu u slavnom televizijskom serijalu – Velo misto.
Originalni libreto opere “Kraljica lopte”
Hajduk je jedini klub kojeg je dvaput primio isti papa – Ivan Pavao II, želite li razgledati skupocjene pehare optočene rubinima i simpatična navijačka obilježja, poput Manchesterova vražića, kojeg je klub dobio za uspomenu nakon pobjede nad Manchesterom, informirati se o klupskim uspjesima na eminentnim europskim natjecanjima poput Lige prvaka… bolju preporuku od ove atraktivne ture zaista nemamo.
Hajdukov pehar iz legendarne serije “Velo misto”
Plan razgleda stadiona obično traje od 30 do 40 minuta i košta svega 35 kuna!
1. POSTAJA – OSNIVAČI
Priča vodiča o osnivačima Hajduka, kratkoj povijesti, o pivnici Flek u Pragu i o nastanku Hajdukova imena.
2. POSTAJA – TROFEJNI SALONI
Obilazak Bijelog i Smeđeg trofejnog salona uz priču o tome što svaki od njih predstavlja. Tu se mogu vidjeti najznačajniji klupski trofeji i priznanja.
(POVELJA O PROGLAŠENJU HAJDUKA POČASNOM MOMČADI SLOBODNE FRANCUSKE, NAJSKUPLJI PEHAR IZ ŠPANJOLJSKE 1974., PRIMANJE KOD SVETOG OCA PAPE, KUP JUGOSLAVIJE , PRVENSTVA, KUPOVI HRVATSKE, NAJVEĆI PORAZ MANCHESTERA VAN ENGLESKE, ORIGINALNI LIBRETO OPERETE itd.)
3. POSTAJA – HODNIK DO SVEČANE LOŽE
Tu se nalaze fotografije o zanimljivostima Hajduka, osvajačima Kupa, Starom Placu, Torcidi, legendama kluba.
4. POSTAJA – NOVINARSKI SALON
Fotografiranje u prostorijama u kojima se održavaju konferencije za novinare
5. POSTAJA – TROFEJNA SALA OMLADINSKE ŠKOLE
U prostorijama Omladinske škole izloženi su trofeji koje su osvajali mladi nogometaši Hajduka
6. POSTAJA – SVEČANA LOŽA
Izlazak u svečanu ložu iz koje utakmicu gledaju čelnici Kluba, igračke legende, gosti…
7. POSTAJA – TRAVNJAK/STADION
Priča vodiča o stadionu, njegovoj izgradnji i tehničkim karakteristikama.
8. POSTAJA – KAPELICA
Razgledavanje kapelice, priča vodiča o korištenju kapelice, o izgradnji te zanimljivim detaljima o kapelici.
9. POSTAJA – HODNIK PREMA IZLAZU
Razgledavanje slika prvaka država kroz povijest s informacijama vodiča o najboljim igračima generacije, najboljem strijelcu te zanimljivostima o pojedinim generacijama.
10. POSTAJA – IZLAZ: FAN SHOP
Cijena razgleda iznosi 35 kuna za odrasle, a 20 kuna za djecu (od 6 do 12 godina). Na grupe se odobrava popust. Popust imaju i članovi Hajduka.
Tekst i fotografije: Hot Spots[:]